Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

03Jau seniai nutiestas bendrystės tiltas tarp dviejų Lietuvos pasienio pakraščių – šaurės rytuose prie Latvijos sienos prigludusio Biržų krašto ir pietvakariuose - su Kaliningrado sritimi (buvuiomis Mažosios Lieruvos teritorijomis) besiribojančių zanavykų Šakių žemėmis. Tai tiltas tarp pietvakarių ir rytų aukštaičių. Tą tiltą skatino suręsti labai konkretūs tikslai – bendruomenių noras neapsiriboti vien tik siaura savo aplinka, o pasižvalgyti po plačius šalies horizontus. Ir tai jau tęsiasi ne vienerius metus. Tiesa, kurį laiką šis bendradarbiavimas dėl labai rimtų priežasčių – šviesaus atminimo Biržų krašto Šukionių bendruomenės vadovės Nijolės Šatienės mirties - buvo priblėsęs. Tačiau 2016-ieji Bendruomenių metai vėl įžiebė draugystės žaizdrą tarp abiejų kraštų bendruomenių ir iš jo tikimasi tolimesnės abipusiai naudingos bendrystės.
Virtualus ir telefoninis bendradarbiavimas su Biržų kraštu apalio 25 d. virto konkrečiais veiksmais. Tą dieną Šakių bendruomenių centrų asociacija (pirmininkė Grina Šnirpūnienė) sulaukė malonios keturių kolegų delegacijos iš Biržų Šukionių bendruomenės centro. Delegacijos vadovė – šio benduomenės centro pimininkė Rita Bieliakienė. Pačios pirmosios susitikimo minutės parodė, kad seni draugai pasiilgę vieni kitų ir yra nuoširdžiai nusiteikę naujam bendradarbiavimo etapui.

02Pirmasis susitikimo akcentas - trumpas pabendravimas su Šakių savivaldybės meru Juozu Bertašiumi, dalyvaujant ir jo padėjėjui Rimantui Valiukui bei VVG pirmininkei Aušrai Slidziauskienei. Čia trumpai buvo pristatyta, kokios šiuo metu yra rajono realijos ir aktualijos, domėtasi, kokie biržiečių lūkesčiai mūsų rajone. O toliau – pažintinė viešnagės dalis po Šakių krašto bendruomenes. Jos metu buvo aplankyti net 4 vietovės: Ritinių, Girėnų ir Liepalotų BC ,,Tėviškė" bei Zyplių dvaras – tikra kultūros ir menų meka ir čia esantis Zanavykų krašto muziejus.
Visuose lankytuose objektuose atsiskleidė skirtingo turinio bendruomenių veikla. Ritiniai (pirmininkė Elena Kvaliauskienė) pristatė savo ,,Sūrio namus" ir veiklas, susijusias su sūrių gamyba ir plačiai garsinančias šią bendruomenę. Girėnai (pirmininkė Irena Sakalauskienė) šeimininkiškai aprodė visą bendruomenės centro sodybą, kuri yra tikrai turtinga: naujas priestatas su sale renginiams ir funkcionaliomis pagalbinėmis patalpomis ( net ir krosnis kugeliui kepti sumūryta, ir svečiai turėjo progos šiuo skanėstu pasmaguriauti). Tačiau svarbiausia – Girėnai pristatė savo gyvenimo judesius. Juk čia nuolat buriasi net kelių veiklų sambūriai. Jų kolektyvai yra didelė viso rajono sportinio ir kultūrinio gyvenimo paspirtis. Po Girėnų – vėl kitokia patirtis. Šį kartą Liepalotų bendruomenės centras ,,Tėviškė" (pirmininkė Alvyra Janavičienė). Čia iš karto į akis krenta nepaprasta tiek aplinkos, tiek vidaus patalpų švara ir tvarka. Ryškiausi bendruomenės projektai yra šie: įrengti bendruomenės namai ir vaikų žaidimo aikštelė. Ir – bendruomenėse retas reiškinys – surinkta ir kruopščiai įforminta visų bendruomenės darbų kronika-metraštis. Tai istorinis dokumentas, rašytinis šio krašto žmonių gyvenimų paminklas. Kada nors jis taps tikra brangenybe.
01O kas laukė Zypliuose, praeities ir dabarties kultūros ir menų mekoje? Pirmiausiai duris atvėrė turtingas ir etnografiškai informatyvus Zanavykų krašto muziejus. Čia bene ryškiausiai buvo galima pajusti dviejų Lietuvos geografinių tolumų - rytų ir vakarų – gyvenimo bendrumus ir skirtumus ir plačiau paželgti į zanavykų gyvenimo būdą, paveldinius papročius. O viso Zyplių dvaro apžiūra ir turtinga dailės darbų galerija dvaro arklidėse sužavėjo visus. Ypatingo dėmesio sulaukė iki šiol plačiai garsėjančio ir laikyto tik skulptoriumi ,,dvarponio" Vido Cikanos tapybos darbai.
Judri buvo biržiečių viešnagės diena Zanavykijoje ir abipusiai naudinga. Daug bendravome, pamatėme, aptarėme. Išsiryškinom, per kokias veiklas galėtume vieni kitus praturtinti. O viešnagė baigėsi labai rimtu dokumentu – Dvišalės bendradarbiavimo ir partnerystės sutarties sudarymu ir patvirtinimu tarp bendruomeninių organizacijų – Šakių rajono Ritinių, Girėnų, ,,Tėviškės" bendruomenių centrų iš vienos pusės - ir iš kitos Biržų rajono Šukionių bendruomenės.
Pagal šią sutartį regionai bendraus, keisdamiesi šalis dominančia kultūrine, organizacine ir kita informacija; organizuos bendrus kultūros ir sporto renginius; partneriaus rengiant bendrus projektus šalies ir tarptautiniu lygiu 2016-2023 m. Strategijos įgyvendinimo klausimais. Taigi susitikimo diena vėl atgaivino prasmingą apipusį eismą bendrystės tiltu tarp Lietuvos šiaurryčių ir pietvakarių.

 

Rimantas Valiukas, mero padėjėjas

 

Joomla templates by a4joomla