Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

01,, Patirtis – patikimas šviestuvas kelyje." (V.Filipsas ) Tokia išmintis dar XIX a. paskambėjo iš amerikiečių šviesuolio lūpų. O šios išminties universalumą patvirtina ir vis patvirtins bėgantys amžiai. Ar ne tokių idėjų vedini du geografiniai ir istoriniai kaimynai nuolatos palaiko bičiuliškus tarpusavio ryšius, be pavydo dalindamiesi abipusėmis gerų pasiekimų prezentacijomis ir draugiškais analitiniais jų aptarimais? Tie kaimynai – tai lenkai ir lietuviai, nuo amžių gyvendami šalia vieni kitų, yra tarsi pasmerkti jausti ir girdėti vieni kitų aimanas, negandoms ištikus, ir džiugesio atodūsius, sėkmei aplankius. O kad sėkmės vienus ir kitus dažniau lankytų, čia nevengiama tą, ką turi gero ir gražaus, be pavydo kaimynui parodyti ir patyrimo išmintimi pasidalinti. Tokia patirties ir išminties pasidalinimo diena buvo pusiaužiemis, sausio 25-oji, kai Šakų kraštą į savo keturių dienų viešnagės Lietuvoje maršrutą įtraukė Lietuvoje besilankanti 13 asmenų grupė iš Lenkijos, Liublino vaivadijos. Šio vizito tikslas – pasisemti gerosios patirties iš Lietuvos aktyvių bendruomenių, susipažinti su jų įgyvendinamais projektais, įvairiomis iniciatyvomis, bendravimo su vietos valdžia patirtimis ir t.t. Vizitas buvo organizuotas pagal ,, Action - Elicitation" projektą. Kartu su lenkais delegacijoje dalyvavo taip pat ir Lietuvos KTU savivaldos mokymo centro atstovai. Susitikimas su kaimynais iš Lenkijos prasidėjo ryte, 10 val. Šakių savivaldybės mero kabinete. Svečius priėmė ir su jais bendravo meras Juozas Bertašius, mero padėjėjas Rimantas Valiukas, administracijos direktoriaus pavaduotojas Algimantas Damijonaitis, BCA pirmininkė Grina Šnirpūnienė.
Susitikimo turinys buvo informatyvus ir naudingas abiems pusėms. Svečiai daug papasakojo apie savo šalį. Mes savo ruožtu susitikimo laiką stengėmės išnaudoti ir sužinojimui, ir savo pasiekimų parodymui, nes tikrai jau pakankamai turime gražių savo veiklų pavyzdžių.
02Svečiams iš Liublino vaivadijos pasiūlėme apžiūrėti keletą mūsų bendruomenių vykdytų projektų. Apsilankėme Sintautuose, Gelgaudiškio dvare, ,,Tėviškė" bendruomenių centruose, parodėme, kas ten buvo padaryta pastaraisiais metais. Svečiams tai paliko didelį įspūdį, jie teigė net neįsivaizdavę, kad kaimo bendruomenių veikla Lietuvoje yra tokia aktyvi ir per pastaruosius metus pasiekta tiek daug .Patiko mūsiškių nuoširdumas, gebėjimai parengti ir administruoti pastatų atnaujinimo projektus.
Liublino VVG atstovai pristatė organizacijos veiklą, tikslus. Jų siekiai panašūs kaip ir Lietuvos VVG: populiarinti turizmą, gerinti kraštovaizdį, kelti žmonių gyvenimo lygį, padėti žmonėms vykdyti ekonominę veiklą. Visa VVG veikla orientuota į gamtos grožio, senųjų tradicijų, amatų išnaudojimą ir pritaikymą turizmo plėtrai, vietinės bendruomenės telkimas bendruomenės užimtumo namuose. Dėmesys skiriamas ir mokyklų, bibliotekų, kultūros namų atnaujinimui, mažosios architektūros išsaugojimui, vietinės produkcijos populiarinimui, edukacinių renginių, mokymų, festivalių organizavimui.
Vienam „minkštam" projektui lenkai numatę skirti 4,5-25 tūkst. zlotų. „Kad kuo daugiau pareiškėjų galėtų pasinaudoti ES paramos lėšomis", - akcentavo jie. Optimaliu projektu jie laiko tokį, kuriam skiriama apie 10 tūkst. zlotų.
Skirtingai nei Lietuvoje, Lenkijoje mažų bendruomenių nėra, skaičiuojamas VVG biudžetas: vienam žmogui – 147 zlotai. Nuo gyventojų skaičiaus priklauso ir teritorijos finansavimas.
Didelis dėmesys skiriamas ekonomiškai naudingiems projektams. Jų manymu, tik gaudamos grįžtamąjį ryšį ir apčiuopiamą naudą bendruomenės išsaugos motyvaciją veikti ir bus suinteresuotos dalyvauti projektinėje veikloje ir ateityje. Kaimo gyventojai pasyvesni, jų savirealizacijos poreikis nėra aukštas, o miesto gyventojai gali dalyvauti net kelių NVO veikloje arba fonduose.
03Didžiausia lenkų gauta parama įgyvendinant ES remiamus projektus siekia apie 80 proc. Dauguma projektų paramos gauna apie 60-70 proc. jų vertės. Tačiau lenkai tuo nesiskundė, atvirkščiai, jų teigimu, net ir vienas centas, gautas konkrečios vietovės gyvenimo kokybės gerinimui, yra vertingas.
Liublino bendruomeniečiai ir mūsų grupės atstovai apsikeitė informacine medžiaga, kontaktais. Liubliniečiai, kadangi jų delegacijoje buvo gminos darbuotojas, įsipareigojo įtakoti
savo gminos vadovus, kad būtų užmegzti bendradarbiavimo ryšiai.
Apibendrinant susitikimo rezultatus, galima džiaugtis, kad diena, praleista su svečiais, tikrai buvo naudinga. Daug išgirdome, daug sužinojome. Patirti buvo malonu ir tai, kad turėjome progos pažvelgti į savo darbus svečių akimis. Dėl jų labai gražių vertinimų galėjome pasijusti, kad tikrai jau nemažai pasiekta. Kad mūsų rajone per daug veiklių, susitelkusių bendruomenių, ir per visada geranorišką savivaldybės požiūrį ir rėmimą, skatinantį bendruomenes veikti, kryptingai tiesiančias kelius, įtakojančias gyvenimo kaitą.

Rimantas Valiukas, mero padėjėjas

Joomla templates by a4joomla