Aktyvūs ir darbštūs Gerdžiūnų bendruomenės nariai parengė ir sėkmingai įgyvendino vietos projektą Gerdžiūnų bendruomeninio verslumo ugdymas ir jaunimo įtraukimas į vietos bendruomenės veiklą II ‘‘paraiškos Nr. ŠAKI-LEADER-1A-J-6-3-2020.
Esant sudėtingai Lietuvoje padėčiai dėl COVID-19 pirmasis projekto etapas vyko nuotoliniu būdu 2021m. kovo 12,13 d.d. „KŪRYBINĖS DIRBTUVĖS“. Čia buvo kuriamas verslumas atsižvelgiant į savo kaimo ypatumus ir galimybes, numatytos verslo rizikos, sėkmės ir ateities planai sėkmės atveju. Ypač gerų idėjų pasiūlė jaunimas. Buvo iškelta mintis, kad galima panaudoti ir vietoje esančią uždarytą nenaudojamą mokyklą verslo tikslams.
Liepos mėnesį bendruomenė dalyvavo neformalaus ugdymo išvykstamajame renginyje, kurio tikslas - pasidalinti, pasisemti gerosios patirties iš Molėtų rajone įsikūrusios Mindūnų bendruomenės, Ignalinos rajone įsikūrusios Palūšės bendruomenės. Susitikus su Mindūnų ir Palūšės bendruomenėmis, projekto dalyviai susipažino su bendruomenių vykdomų verslumo pavyzdžių turizmo sektoriuje. Mindūnų bendruomenės nariai prie gausiai turistų lankomo Mindūnų apžvalgos bokšto prekiavo savo užauginta produkcija, pagamintais suvenyrais, sriuba, gėrimais , saldumynais. Gerdžiūnų bendruomenės nariams ši veikla kaip „ gerasis“ pavyzdys kurti verslą turizmo sektoriuje. Susitikimo su Palūšės bendruomene metu projekto dalyviai susipažino su nedidele bendruomene, kuri rengia ir įgyvendina projektus padedant Ignalinos rajono vietos veiklos grupei (IRVVG). Palūšės gyventojai ir jų noras vykdyti projektus projekto dalyviams parodė kiek daug gali pasiekti maža, bet stipri ir vieninga bendruomenė. Palūšėje yra keli lankytini objektai, traukiantys į šį kaimą turistus. Atnaujinus seną buvusios mokyklos ūkinį pastatą, kuris buvo apgriuvęs ir gadino kaimo įvaizdį, įrengtas amatų centras, kaimo amatininkai gali gaminti įvairius dirbinius, juos pardavinėti atvykstantiems turistams. Susipažinę su muziejumi ir vykdoma edukacija apie bites ir medų, projekto dalyviai ilgai diskutavo, kad galėtų pasinaudoti edukacijų organizavimu, kaip verslo idėja.
Kad geriau suprastume verslumo ypatumus, nutarėme ne tik išgirsti, pamatyti ir pasisemti žinių iš kitų bendruomenių, bet ir patiems sudalyvauti kūrybiškumo pamokose. Todėl tęsdami projekto įgyvendinimą dalyvavome Vilkijoje organizuotose kūrybinėse dirbtuvėse "Floristinis užsiėmimas" Iš vykusio užsiėmimo supratome , kad daug ką galima gaminti iš aplink mus esančios žaliavos, neįdedant didelių finansinių išteklių, bet gauti gerą rezultatą. Gaminį nebūtų sunku realizuoti savo ir kaimyninės bendruomenės renginiuose, parodose ir pan. Užsiėmimo vadovas paaiškino, kad mūsų gamta dosni, tik reikia mokėti iš jos paimti ir sukurti naują produktą. Aktyviai ir inovatyviai reiškė mintis jaunimas.
Noras sėkmingai dalintis gerosiomis bendruomenių patirtimis nuvedė mus iki Kėdainių neformalaus ugdymo išvykstamajame renginyje, kurio tikslas-pasidalinti, pasisemti gerosios patirties iš Kėdainių rajone, vos šešiais kilometrais nuo miesto nutolusiais Pelėdnagiais ir jų teminį „Pelėdų kaimą“ (koks nors intriguojantis pavadinimas, kažkuo vaišinti, kažką parodyti, prekiauti rankdarbiais). Įdomiomis istorijomis bei legendomis apipintą gyvenvietę šiandien garsina ne tik pelėdnagiškius ar jos svečius pasitinkantys pelėdžiukai, bet ir jos gyventojai. Projekto dalyviai susipažino su bendruomenės vykdomomis edukacijomis ir verslumo pavyzdžiais. Šios bendruomenės nariai prekiauja savo bendruomeniečių pagamintais suvenyrais, saldumynais bei rankdarbiais. Edukacija „ Pelėdų kaimas“ noriai ir dažnai užsakoma vietinių gyventojų ir miestelio svečių, kurie pageidauja savo asmenines šventes švęsti bendruomenės patalpose. Susipažinę su vykdoma edukacija, projekto dalyviai ilgai diskutavo, kad galėtų pasinaudoti edukacijų organizavimu, kaip verslo idėja. Pelėdnagių gyventojai ir jų noras vykdyti projektus projekto dalyviams parodė, kiek daug gali pasiekti maža, bet stipri ir vieninga bendruomenė. Gerdžiūnų bendruomenės nariams ši veikla - kaip „ gerasis“ pavyzdys kurti verslą. Mes išmokome rišti apyrankes, kepti morkų pyragą, gaminti gilių kavą, pelėdų kiaušinius– bulvė, įdaryta lašinukais.
Susitikimo metu projekto dalyviai susipažino su projektais, kurie įgyvendinti padedant Kėdainių rajono vietos veiklos grupei. Taip pat turėjome susitikimą su , prieš 58-erius metus, 1963 m. sausio 18 d. Kėdainiuose pradėjusios veikti gamybos linijos, per metus pagaminančios 100 tūkst. tonų sieros rūgšties, išaugusios į šiandieninę AB „Lifosą“, gamyklos atstovais. Jie pasidalino savo didelio verslo sėkmės formulėmis. Sužinojome įdomią ir svarbią informaciją apie pačią įmonę, jos gaminamą produkciją, gamybos technologijas, eksportą. Sužinojome įdomų faktą, jog gipso kalnai neteršia aplinkos, o kaip tik labai perspektyviai panaudojami kitose pramonėse.
Kas vyksta netolimose bendruomenėse paskatino dalyvauti kūrybinėse dirbtuvėse, "Sprendimų priėmimas kuriant verslą", naudojant de Bono skrybėlių metodą. Projekto dalyviai susipažino su verslininkės Ritos Šafranauskienės vykdomomis edukacijomis ir verslumo pavyzdžiais. Susipažinę su vykdoma edukacija, projekto dalyviai ilgai diskutavo, kad galėtų pasinaudoti edukacijų organizavimu, kaip verslo idėja. Mes išmokome dekoruoti audinį natūraliais augalais. Gaminome ekologiškus pirkinių maišelius. Taip pat lankėmės Kauno r. Akademijos mst. bendruomenės įkurtoje parduotuvėje LOCALI Made in Akademija. Šios bendruomenės nariai prekiauja savo bendruomeniečių pagamintais suvenyrais, saldumynais bei rankdarbiais, gėlėmis ir kitais rankų darbo gaminiais. Gerdžiūnų bendruomenės nariams ši veikla - kaip „ gerasis“ pavyzdys kurti verslą.
Didelio žingeidumo vedini Gerdžiūnų bendruomenės projekto dalyviai dalyvavo dviejų dienų stovykloje po Dzūkijos kraštą. Savo stovyklą pradėjome kelione iš bendruomenės namų, o pirmas -sustojimas Birštono r. sav. Nemajūnų bendruomenės Amatų centre, kur sėmėmės patirties apie bendruomeninio verslo kūrimą ir dalyvavome edukacijoje "Dzūkiškos bandos“ .Toliau projekto dalyviai susipažino su Birštono miestu jo istorija bei unikalia gamta. Pirmos dienos pabaigoje apsigyvenome Birštono "Eglės" sanatorijoje, kur laisvu laiku galėjome džiaugtis sanatorijos teikiamais malonumais ir tinkamai pasiruošti antros dienos 5 val. seminarui "Sprendimų priėmimas kuriant verslą. Motyvuojantis bendravimas ir bendradarbiavimas šiuolaikinėje organizacijoje. Kartų teorijos idėjų pritaikymas efektyviai komunikacijai bendruomenėje kurti“ . Po pusryčių rinkomės į konferencijų salę, kur mūsų laukė nuostabi charizmatiškoji lektorė Lidija Laurinčiukienė su doze pozityvo ir įkvėpimo, kuriuo dosniai dalijosi su bendruomenės nariais. Po dienos seminaro mūsų bendruomeniečiai grįžo švytintys ir pakylėti! Pasisėmę nepakartojamos energijos ir pozityvo užtaiso.
Po sėkmingo projekto įgyvendinimo aptarimui į bendruomenės patalpas susirinko visi projekto dalyviai. Tiek jauni, tiek vyresni bendruomeniečiai džiaugėsi sėkmingu projekto užbaigimu. Buvo išsakytos mintys, kad projektų įgyvendinimas nėra lengvas darbas. Tik sutartinai , geranoriškai ir pasiryžimo skatinami bei gero susitelkimo vedini savo bendruomenės labui galime padaryti daug. Grąža akivaizdi, ypač jaunimui, nes jie ateities verslo kūrėjai. Jie naujomis idėjomis kurs mūsų gyvenimo gerovę. Nusivylusių nebuvo. Entuziastingas jaunimas pritarė minčiai, kad atsiradus galimybei ir toliau rengti projektus , kuriuose įgytume gerosios patirties ir idėjų verslumo ugdymui. Visi kaip vienas pritarė minčiai, kad kaime gyventi gera, jeigu tą aplinką puoselėsime patys, kursime grožį. Viena projekto dalyvė parengė lankstinuką projektui įamžinti ir pasidalinti gražiomis akimirkomis.
Susitikimai su bendruomenėmis, dalyvavimas edukacijose, kūrybinėse dirbtuvėse, seminare atitiko VPS priemonės pagrindinį tikslą „Skatinti verslumą ir savitarpio pasitikėjimą, bendruomenių gebėjimus įtraukiant jaunimą priimti ir įgyvendinti novatoriškus sprendimus, mobilizuojant įvairių kartų žmones ir organizacijas nuosaikiems teritoriniams pokyčiams įgyvendinti“.
Jolanta Puidokienė, Gerdžiūnų bendruomenės pirmininkė