Bendruomenė ir jų projektai - neatsiejami dalykai. Štai ir atėjo projekto „Masinančios patirties pasidalinimo valandos: pamatyk, pabandyk, pritaikyk“ (Nr.NPKB-24-R-492), finansuoto pagal Lietuvos Žemės ūkio ministerijos priemonės Nacionalinės paramos kaimo bendruomenių veiklos III sritį „Renginių (mokomųjų renginių arba vizitų, renginių Lietuvos Respublikos Seimo ir (ar) savivaldybės, kurioje veikia organizacija, paskelbtoms metų temoms garsinti, minėti) organizavimui“ apibendrinimo valanda. Gauta parama projekto „Masinančios patirties pasidalinimo valandos: pamatyk, pabandyk, pritaikyk“ vykdymui iš Nacionalinės mokėjimo agentūros prie Žemės ūkio ministerijos 4 000,00 Eur (paramos intensyvumas – 89,99 %). Projektą bendrafinansavo Šakių rajono savivaldybė 445,00 Eur suma.
Projekto tikslas - organizuoti išvažiuojamą mokomąjį renginį gerosios patirties edukacijų vedimo klausimais.
Todėl ankstyvą rugpjūčio 23 dienos rytą 50 išvažiuojamo mokomojo renginio dalyvių susibūrė į kelionę Žemaitijos link. Jų tarpe buvo įvairių visuomenės sektorių dalyvių: bendruomenių, amatininkų, verslininkų ir rajono ūkininkų atstovų. Visus juos viliojo noras edukacijų metu pamatyti, pabandyti ir pritaikyti gautas žinias bendruomeninėse veiklose.
Kretingos tradicinių amatų centre susipažinome su saldainių gaminimo tradicijomis, pamatėme visą šio skanėsto gaminimo procesą, patys savo rankomis gaminome spalvotus karamelinius saldainius, gražiai juos įpakavome. Smagu, kad nereikėjo rūpintis lauktuvėmis. Jos jau buvo mūsų rankose.
Toliau keliaujame į Brožius. Mus pasitinka VVG „Pajūrio kraštas“ VPS administravimo vadovė Raimonda Damulienė, kurios energija, žinios, atsidavimas darbui visus šakiečius nustebino ir sužavėjo.
Beveik du dešimtmečius gyvuojanti Brožių bendruomenė savo vykdoma veikla Klaipėdos rajoną garsina jau visoje Lietuvoje. Per ilgametę patirtį įgyvendino daugybę bendruomeninių, socialinės atskirties mažinimo ir verslo projektų.
Bendruomenės pagrindinė veikla – išvežiojamojo maisto verslas „Brožių virtuvė“. Jis įkurtas 2015 m., kai bendruomenė, pasinaudojusi Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis, apleistose kultūros namų patalpose įsirengė modernią virtuvę. Sukurta 17 darbo vietų, uždirbtas pelnas investuojamas į bendrą verslą, skiriamas bendruomenės reikmėms. „Brožių virtuvė" maistą išvežioja toli aplinkui: įmonėms, pobūviams, furšetams, gedulingiems pietums, konferencijoms, kitiems reikšmingiems rajono renginiams. Be to dalyvauja įvairiose socialinėse akcijose. Iš VPS administravimo vadovės išsamaus pasakojimo sužinome apie bendruomenines veiklas Klaipėdos krašte. Visus sudomino ir sveiko maisto, ir aplinką tausojančio maisto edukacija. Labai sunku buvo ragauti 5 paruoštus sultinius ir nustatyti jų pagaminimo paslaptis. Dešimtuko nei vienas dalyvis negavo.
Brožių kaimo bendruomenė, remdamasi Europos žemės ūkio kaimo plėtrai programos ir Klaipėdos rajono savivaldybės skirtų lėšų pagalba, įgyvendina vietos projektą – „Vietos augintojų ir bendruomenės įtraukimas kuriant trumpąją maisto tiekimo grandinę Brožių kaime“. Tą mes pajutome dalyvaudami veganiškų pyragėlių atpažinimo edukacijoje, kurią gamino vietinė šeima. Pietūs taipogi buvo pagaminti iš vietinių augintojų produkcijos.
Susipažinome su daržovių perdirbimo ir sultinio gamybos cechu, kuriame vyksta šios veiklos: daržovių apdorojimas, perdirbimas, fasavimas, koncentruoto sultinio virimas.
Pasak VVG „Pajūrio kraštas“ VPS administravimo vadovės Raimondos Damulienės, Klaipėdos rajone, Vėžaičių seniūnijoje esantis Brožių kaimas apskritai yra pirmasis Europoje, jau pripažintas sumaniuoju kaimu. Bendruomenės sumanymas – ypatingas.
Bandomoji simuliacijų laboratorija bus įrengta moduliniame namelyje – jame bus sustatyta už projekto lėšas supirkta virtuvės įranga. Pagal projektą, mokymai ir konsultacijos vyks nuotoliniu būdu, todėl už projekto lėšas bus perkama ir skaitmeninė techninė įranga, reikalinga mokymams transliuoti. Tam ketinama įsigyti trijų rūšių kameras, mikrofonus, jų priedus, televizorių. Gastronominė studija pavadinta e-virtuve. Projekte numatytos simuliacijos bus kuriamos šioje studijoje ir transliuojamos interneto svetainėje, kuri turės ir elektroninės parduotuvės funkcijas.
Pagal projektą bus įkurtas neformalaus švietimo centras, skirtas plėtoti sveikatai palankią mitybą ir inovacijas.
Susipažinę su įspūdingomis Brožių bendruomenės veiklomis, patraukiame į Veiviržėnų miestelį, kuris Klaipėdos rajone ir plačiau garsėja kūrybinėmis iniciatyvomis. Renginio dalyvių laukia Veiviržėnų bendruomenė, kuri įsikūrusi VŠĮ Klaipėdos rajono amatų centre. Buvome supažindinti su septyniolika skirtingų amatų edukacinėmis programomis.
Kiekviena programa pritaikyta skirtingo amžiaus žmonėms: programos vaikams, programos jaunimui ir suaugusiesiems, senjorams.
Kultūros centro, Amatų centro, Jurgio Šaulio gimnazijos, bendruomenės, parapijos, seniūnijos pastangomis miestelyje gražiai dera kultūros paveldas ir nauji meniniai sprendimai. Mums buvo suteikta galimybė paklaidžioti žaliajame labirinte „Praeitis, dabartis, ateitis“. Užsukome į Šv. Jurgio koplyčią, sustojome prie Laisvės paminklo, susipažinome su kūrybinio projekto „Durys“ meniniais akcentais.
Kelionės metu buvo smagus bendravimas tarpusavyje: pusryčiai, viktorina apie įžymias datas ir renginius, mūsų bendruomenių projektinė veiklų apžvalgos. Kudirkos Naumiesčio bendruomenės „Santaka“ pirmininkė, „Loretos kepyklėlės“ savininkė Loreta Adomaitienė pasidalino meduolinių eglučių kepimo proceso paslaptimis ir suteikė galimybę savo gaminių paragauti ne tik mums, bet ir mūsų naujiems draugams.
Projekto išvažiuojamų mokomųjų renginių nauda yra neįkainojama patirtis visiems tokių renginių dalyviams: jų metu vyksta šiltas ir labai naudingas bendradarbiavimas, gerosios patirties sklaida, partnerysčių paieška ir įvairiapusio tobulėjimo raiška, galinti suteikti vertingos patirties ir naujų idėjų.
Grina Šnirpūnienė, projekto vadovė
Lėšas projekto įgyvendinimui skyrė:
Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija
Šakių rajono savivaldybė