Spausdinti
Kategorija: Bendruomenių naujienos
Peržiūros: 506

02Žiemiškai žvarbią lapkričio 30 dieną į šventiškai papuoštą bendruomenės centro "Tėviškė" salę, į vakaronę "Advento belaukiant", rinkosi bendruomeniečiai. Lapkričio 30 diena – Šv. Andriejus. Nuo seno šią dieną lietuviai švęsdavo pirmąją žiemos šventę ir pradėdavo laukti Saulės sugrįžtuvių. Ši naktis buvo laikoma ypatinga, pranašiška. Tikėta, kad merginos šią dieną gali susapnuoti savo būsimą vyrą. Į Lietuvą atėjus krikščionybei, ši diena sutapatinta su šv.Andriejaus varduvėmis, tačiau senoviniai lietuvių burtai šios šventės metu dar ilgai išliko. Andriejus, lietuvių dažniau vadinamas Andriumi, yra vienas populiariausių slavų vyrų vardų. Šis šventasis buvo Jėzaus apaštalas, Simono Petro brolis, pašauktas į mokinių būrį tada, kai taisė paežerėje tinklus žvejybai. Už tai šiedu šventieji laikomi žvejų globėjais. Lietuvių liaudies buityje ši paskutinioji lapkričio diena nuo seno daugiausia susijusi su jaunimo, ypač merginų, vedybinės laimės spėjimais, analogiškais Kūčių-Kalėdų ir Naujųjų metų išvakarių būrimams. Kadangi nuo šv. Andriejaus prasideda susilaikymo arba Advento laikotarpis, tad ir Andriejaus diena tapo lyg slenksčiu į naują metų laikotarpį, o vedybiniai būrimai kaip tik ir siejasi su pradžia, virsmu. Adventinis, rimties ir susikaupimo, laikotarpis tęsis keturias savaites ir pasibaigs gruodžio 25 d. – Šventomis Kalėdomis.
Bendruomeniečių vakaronę pradėjo bendruomenės centro pirmininkė Alvyra Janavičienė, pasveikinusi susirinkusius bendruomeniečius ir vakaronės svečius - Sintautų kultūros centro folkloro ansamblį "Santaka", vadovaujamą Jūratės Navickienės.

02Liepalotų bibliotekos bibliotekininkė Ramutė Plaušinaitienė priminė, kas tai yra Adventas, jo tradicijos ir jų prasmė. Papasakojo apie tai, kaip senovėje žmonės vakarodavo, kaip nudirbdavo daugybę darbų ir apie tai, kad ir darbas seniau būdavo su daina, o adventinis su giesme. Tačiau kai kurių darbų advento metu, šiukštu, net paliesti nebuvo galima. Pavyzdžiui, kirsti miško, nes buvo tikima, kad kartu su medžiais į namus piktos dvasios pareis.
Vėliau savo gražia ir prasminga programa popietės dalyvius šildė "Santaka". Kadangi lapkričio 30-oji nuo seno daugiausia susijusi su jaunimo, ypač merginų, vedybinės laimės spėjimais, o ypatingą reikšmę šiai dienai skyrė netekėjusios ir ištekėti trokštančios merginos, tai mergelės ir bernelio tema dainų daugiausiai ir skambėjo.
Visą vakarą salėje sklandė jauki priešadventinė nuotaika, už kurią Sintautų kultūros centro folkloro ansambliui nuoširdžiai padėkojo bendruomenės centro pirmininkė Alvyra Janavičienė, valdybos narės Rima Laukaitienė ir Stasė Kepalavičienė.
Ansamblio vadovė Jūratė Navickienė padėkojo už pakvietimą į šį jaukų pavakarojimą. Pasidžiaugė, kad tai buvo prasmingas pasibuvimas, ir visiems palinkėjo džiugaus laukimo rimtyje bei per Adventą papuošti ne tik eglutes, bet ir savo širdis.
Pasibaigus programai, niekas neskubėjo namo ir gauta šiluma prie mėtų arbatos puodelio dalinosi vieni su kitai.

Giedrė Ižganaitienė, BC „Tėviškė“