Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

01Šių metų rugpjūčio 18 d. Marijampolės apskrities Mažoji Kultūros sostinė Antanavas (Kazlų Rūdos savivaldybė) pakvietė visą Sūduvos regioną ir ne tik į savo gimtadienio 257-ąjį minėjimą ir, kaip įprasta šitai vietovei, Antanų pagerbimą. Tiesa neseniai, birželio 9 d.,buvo Antanave įspūdingai atšvęstas ir oficialus visų Lietuvos Antanų vardadienis, kuriam surengti idėja kilo net Vokietijoje, tai šioje šventėje buvo simboliškai buvo pagerbti tik du Antanai ‒ jauniausias, toks visai dar pažeme riedantis vyriukas, ir vyriausias, jau stotingas vyras. Tačiau platus meniškas ir ypač turiningas rugpjūčio 18 d. renginys, prasidėjęs 9 val. ryto, tęsėsi iki vėlyvo vakaro ir jis turėjo dar ne vieną idėją. Tarp jų itin reikšminga buvo ir ši: renginio metu 18 valandą buvo paskelbti konkurso ,,Tautos šimtamečiai ąžuolai“ prizininkai, visų Marijampolės apskrities savivaldybių atstovai.
Šiame konkurse dalyviai-kaimo bendruomenės galėjo pristatyti veiklas pagal 15 temų sąrašą. Už nuopelnus Lietuvai visoje šalyje bus apdovanota 150 bendruomenių.
Nugalėtojai Antanavo renginyje buvo patvirtinti, įteikiant jiems Stelmužės ąžuolo palikuonių, padaugintų ląstelių-audinių kultūroje mėgintuvėlyje ir dabar dar mokslininkų rūpesčio apgaubtyje augančių jaunučių tikrų stelmužiukų sertifikatai ir pasai. Dokumentai ypač originaliai ir patraukliai padaryti bei įrišti. O patys ąžuolėliai dar turės paūgėti dabartinėje savo augimvietėje. Kai jie pasieks perkėlimui tinkamą savo brandą, tada bus pristatyti nugalėtojams, ir to tikimasi iki 2019 m. rudens. Taigi laureatai tikrai buvo maloniai pradžiuginti ir tuo džiaugsmu jie, sugrįžę iš renginio, dalinsis su savo bendruomenėmis.
Iš kur atsirado tokia graži idėja priminti tautai, kas jai turėtų būti brangiausia, vertingiausia?

02Projektą iniciavo Lietuvos žemės ūkio ministerija, Lietuvos bendruomenes globojanti nuo jų mūsų šalyje susikūrimo, t.y. beveik nuo XXI a. pradžios. ,,Projekto tikslas ‒ visuose šalies regionuose paminėti atkurtos modernios Lietuvos šimtmetį, pagerbiant ir apdovanojant labiausiai valstybei nusipelniusius ir šimtametes tradicijas išlaikiusius bendruomenių narius, asmenis, idėjas, iniciatyvas, akcijas, organizacijas ir kt. Renginio devizas ‒ ,,Šimtmečio atradimas“.
Pažymimi konkurso laureatai nepriklausomai nuo to, kokio jie amžiaus, kur gyvena: ar dideliame mieste, ar kelių sodybų kaime, nes visi yra didūs ir svarbūs mūsų valstybei. Šiuo projektu siekiama įprasminti jų šimtmečio darbus ir pasiekimus, stiprinančius laisvą Lietuvą.“(Cituojamas projekto pristatymo renginyje tekstas).
Taigi nuo liepos pradžios iki vasaros pabaigos visų dešimties apskričių Mažosiose kultūros sostinėse ‒ jų yra po vieną kiekvienoje apskrityje ‒ vyks tokio turinio priemonės. Tai pagarbos renginiai ar kuriančiam, ar saugojančiam ir perduodančiam ateičiai tai, kas mūsų kartų ir prokartų sukurta. Tai, ką galime vadinti mūsų krašto autentika. Antanavo renginio dalis, skirta kaimo bendruomenėms, tą nuoširdžiai patvirtino.
Pradėjus ,,Lietuvos šimtamečių ąžuolų“ sertifikatų teikimą, šventės vedimo iniciatyvą perėmė ekspresyvusis atlikėjas, dainų kūrėjas ir laidų vedėjas Deividas Norvilas. Vėliau prie jo prsijungė ir lyriškoji atlikėja Renata Norvilė. Atlikėjas Deivis, galingu savo tenoru padovanojęs muzikinį pasveikinimą, į sceną pakvietė Žemės ūkio ministrą Giedrių Surplį. Pastarajam buvo suteikta privilegija įteikti bendruomenių nugalėtojų atstovams jau minėtus dokumentus – sertifikatą ir pasą.
Iš viso Marijampolės apskrities regionui teko 15 nominacijų pagal atskiras temas. Šakių rajonas laimėjo dvi nominacijas.
03Kviečiami apdovanojimui pirmosios nominacijos ,,Šimtmečio atradimas“ atstovai. Tai Šakių krašto bendruomenių centrų asociacijos Sudargo bendruomenės centras (BC pirmininkė Alberta Natalija Dragūnaitienė ir ,,Baravyko klubo“ vadovė Marija Janušaitienė). Šis centras nominuojamas pagal 1-ąją nominaciją ,,Šimtmečio atradimas“. Tai Sudargo krašto šeimininkių tradicinio konditerinio produkto ‒ figūrinių meduolių (grybukų) gamybos patvirtinimas. Pastarojo Sudargo šeimininkių gaminio tradicija ir autentškumas šiame krašte buvo pagrįstas dabarties šeimininkių prokartų prisiminimais ir net 100 metų nuotrauka, liudijančia, kad XX a. pradžioje šio krašto merginos jau organizuotai mokėsi figūrinių meduolių – grybukų kepimo subtilybių. XXI amžiaus antrame dešimtmetyje sudargietės vėl susibūrė į būrelį ir susiorganizavo tęstinį jau po šimtmečio minėtos temos mokymo seminarą. Šis daugiadienis seminaras ne tik atnaujino ar praplėtė žinias, bet buvo įvertintas Lietuvos Žemės ūkio ministerijos tautinio paveldo produkto sertifikatu
(2014 m.) Šiuo metu baravykai, tiesa, meduoliniai, daug geriau Sudarge ,,dygsta“. Jie čia niekada nebuvo nustoję ,,dygti“.
Antrasis Šakių kačto nominantas – taip pat Šakių bendruomenių centrų asociacijos Briedžių bendruomenės centras (BC pirmininkė Dalija Černeckienė ). Šis centras nominuojamas pagal 6-ąją nominaciją ,,Šimtmečio projektas“. Įvykdžius šį projektą buvusios senosios, medinės, nebeeksploatuojamos 10 metų, Prancų mokyklos pastatas prisikėlė naujam gyvenimui ir pagaliau išsipildė mūsų svajonė – turėti savo namus.
Suremontuoti bendruomenės namai jau prisipildė šurmulio... Pagerėjo kaimo gyventojų socialinės, buities, poilsio ir kultūrinio gyvenimo sąlygos, pastatas teikia visuomeninę naudą, stiprina organizacijos narių gyvybingumą, skatina bendruomenės iniciatyvas. Šiltos ir jaukios, patogiai sutvarkytos patalpos – tai puiki galimybė jaunimo pritraukimui, vyresnio amžiaus žmonių ramiam pasibuvimui. Jis vėl funkcionalus ir net nedaug pakitusi jo misija ‒ būti bendruomenės švyturiu.
Aptartos tiktai dvi nominacijos. Nominuotųjų apskrityje iš viso buvo 15 ir ne vien tik bendruomenių centrų nominantai, bet ir kiti bendruomeniečiai. Visos nominacijos 2018-05-17 d. buvo paskelbtos www.sakiubca.lt internetinės svetainės skiltyje ,,Bendruomenių projektai“. Primiršusiems siūlytina pasižiūrėti, koks platus nominacijų pasirinkimas ir kaip jis apėmė tuos labiausiai atitikusius atkurtos Lietuvos valstybės dvasią. Ir ne atliktų darbų suminiai dydžiai čia buvo svarbiausi, o tradicijos kaip paveldinio turto išlikimas visuomenėje. Juk svarbiausi tautos išlikimo esmę sudarantys reliktai (pagal Mikalojų Daukšą) ‒ teritorijos, papročių (tradicijų) ir svarbiausia ‒ kalbos bendrumas.
Dideli pulkai žmonių, tikriausiai, visų jų sluoksnių, pabuvojo turiningoje ir turtingoje Antanavo šventėje ‒ tikrame bendrystės forume. Nieką neišgąsdino kažkuriuo momentu staiga virš senojo parko su liūtimi ir perkūnijomis užstrigęs juodas debesis. Visi kantriai laukė, kol jis išpils savo turinį ir šventė, kaip tik priartėjusi prie nominacijų teikimo laiko, jau gaivumu pakvipusiame ore tęsėsi toliau. Nuotaikingai ir sklandžiai. Tai didelis Antanavo bendruomenės ir vių jų partnerių bei rėmėjų triūso įvertinimas. Mes, svečiai, ir gėrėjomės, ir mokėmės iš gražaus antanaviečių pavyzdžio. AČIŪ!

Sudargo BC pirmininkė Alberta Natalija Dragūnaitienė

Joomla templates by a4joomla