Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

01Lietuva žengia savo Nepriklausomybės atgavimo 100-mečio minėjimo takais ir prisimena visus ir visa, kas tam pamatus padėjo. Tokių Lietuvos istorijos prisiminimų akiratyje ypač reikšmingas ir ryškus yra lietuviškos spaudos draudimo laikotarpis 1864-1904 m. Jo metu Lietuvos žmonės parodė nepaprastą susitelkimą, ištvermę ir drąsą, gindami tai, kas tautai brangiausia – gimtąją kalbą. Sudargas yra ta vietovė, kurios indėlis šioje kovoje yra labai ryškus per čia suburtą ir Lietuvoje plačiai pasklidusį Suvalkijos krašto knygnečių tinklą, suorganizuotą kunigo Martyno Sederevičiaus (1829.11.09 – 1907.03.07). Kunigas Martynas Sederevičius istoriografų laikomas antruoju asmeniu pagal reikšmę po knygnešystės judėjimo organizatoriaus vyskupo Motiejaus Valančiaus.

Martyno Sederevičiaus veiklos žemėlapis buvo labai platus, tačiau jo centras ir jo veiklos tėvonija – Sudargas. Tai todėl šioje vietovėje ypač prisimenamas ir branginamas to gal paties reikšmingiausio laikotarpio Lietuvos išlikimui paveldo išsaugojimas ir įvairiais akcentais ta atmintis vis pažadinama. Pakutinis toks Sudargo krašto visuomenės susitelkimas vyko lapkričio 9 d. Jo metu buvo paminėta 188-oji Martyno Sederevičiais gimimo sukaktis ir prisimintos 110-osios mirties metinės. Minėjimo ceremonija prasidėjo Šv. Mišiomis Sudargo Šv. Jono krikštytojo katalikų bažnyčioje. Mišias aukojo Kaimelio ir Sudargo parapijų klebonas kunigas Zenonas Stepanauskas. Po pamaldų bažnyčioje kunigas pakvietė visuomenę aplankyti bendrą knygnešio Martyno Sederevičiaus ir jo ištikimo bendražygio Serafimo Lauryno Kušeliausko kapą bei prisiminti visus knygnešius. Čia kapas buvo pegerbtas stilizuota gėlių puokšte ir uždegtos žvakelės bei trumpai pasidalinta prisiminimais ir pasigėrėta moksleivių sederevičiukų pagarbos per meninį žodį raiška, kurią ruošė vyr. mokytoja D.Sabienė.
Sudargas – maža vietovė, tačiau jos visuomenė – visi jos sluoksniai – laiko savo pareiga ateičiai išsaugoti visa, kas šiame krašte ypač brangintina. Labai miela, kad visose veiklose nuoširdžiai dalyvauja ir mokosi tautos papročių ir vertybių perėmimo jaunimas – Lietuvos ateitis.

Sudargo mokytojos bendruomenietės Reda Globienė ir Lijana Lenktaitienė

Joomla templates by a4joomla