Spausdinti
Kategorija: Bendruomenių naujienos
Peržiūros: 1645

03Šiandieninio Lietuvos kaimo gyvenimo fenomenas – kaimo bendruomenės – yra dar visai nesenas reiškinys mūsų valstybėje. Šis judėjimas Lietuvoje globaliai iškilo pačioje XXI a. pradžioje ir didžiausią kūrimosi pagreitį įgavo pirmajame jo dešimtmetyje. Judėjimo ištakos – kaimyninės Europos Sąjungos valstybės, kur jis prasidėjo dešimčia metų anksčiau. O koks šio fenomeno turinys? Iš kokių paskatų jis kilo? Kokie jo tkslai ir uždaviniai? Atsakymas paprastas. Kaimo gyventojai, įvykus politiniams ir visuomeniniams pokyčiams, greitai pajuto ir suprato, kad savo gyvenimo kryptis jie privalo lemti patys. Bet tai sėkmingiau galima padaryti tik sutelkus visas kaimo pajėgas į bendrą darinį – bendruomenės centrą – nemaža dalimi prisiimsiantį atsakomybę už visos tos vietovės bendruomenės plėtros procesus ir juose aktyviai dalyvausiantis.

01Dabar Šakių krašto bendruomenių centrai kiekvienas vis kitoniškais plėtros darbais ženklina savo vietovių kaitą ir nuolatos yra naujų idėjų paieškų kelyje. O įgyvendintų darbų įvairovė tikrai plati ir reikšminga. Kaip ir visame mūsų krašte. Ne veltui bendruomenės per neilgą savo gyvavimo laikotarpį valstybėje yra taip gražiai pastebėtos - 2016-ieji paskelbti Bendruomenių metais. Šis įvardijimas – tai ir judėjimo reikšmingumo pripažinimas, tai ir signalas gilesniems būsimųjų darbų apmąstymams.
O kokie darbai pastaruoju laiku nuveikti Sudargo krašte? Jie visi nukreipti į tai, kad Sudargo vardas vis plačiau skambėtų. To siekiama nuo pat pirmųjų bendruomenės centro susikūrimo dienų. Kodėl taip ir ar tai nepažeidžia kuklumo principų? Manome, kad ne. Sudargas yra ypatinga Lietuvos istorinė vietovė, po tragiško jos nusiaubimo 1317-06-24 d. kryčiuočių užpuolimo metu ilgus beveik šešis šimtmečius palikta atminties užribyje. O juk kuriantis Lietuvos valstybei, Sudargas buvo viena iš stipriausiųjų Žemaičių tvirtovių. Atmintis apie šią vietovę nedrąsiai pradėta žadinti tik maždaug prie šimtą metų ir tai tik labai kukliai. Kompetetingesnės žinios vis kylančia kreive pasirodė tik XX a. antroje pusėje ir XXI a. pradžioje. Taigi Sudargo bendruomenei ir misija, ir prievolė visomis pajėgomis dalyvauti šios vietovės garsinimo darbuose. Bendruomenė ypač nuosekliai tai ir daro. Tačiau nuo 2005 m. Sudargo piliakalnių atgaivinimu švietėjiškai jų tarnystei užsiima Lietuvos valstybės Kultūros ministerija ir mokslininkai per šios ministerijos Kultūros paveldo departamentą. Sulaukiama paramos iš Seimo narių – kraštiečių ir iš kitų. Rajone šios veiklos iniciatoriai – Meras, Savivaldybės taryba, Kultūros ir turizmo skyrius bei Regioninės plėtros skyrius. Vietos bendruomenėje Sudarge sulaukiame visų šio krašto bendruomenės žmonių palaikymo ir paramos, o taip pat paramos ir šį kraštą atradusiųjų ir dėl jo grožio apstulbusiųjų svečių. 02Ir kiek jau pasiekta per turizmo plėtrą ir garsiąją šventę ,,Sudargo piliakalnių atsidūsėjimai", sunku ir pasakyti. Sekantys metai bus skelbiami Lietuvos piliakalnių metais. Piliakalniai mūsų genčių apgyventose žemėse buvo pradėti pilti maždaug prieš du tūkstančius metų iki mūsų eros pradžios ir apie pusantro tūkstančio metų mūsų eros laikais. Tikimės, kad Piliakalnių metus Sudargo bendruomenė pasitiks tinkamai. Tuo labiau, kad nors ir niūrus šių metų trumpiausių dienų laikotarpis Sudargo bendruomenei nešioja saulėtas žinias ir jomis sudargiečiai nuoširdžiai džiaugiasi. O kokios tai žinios?

 

02Bendruomenių metai eina į pabaigą. Jie tarsi apibendrina nuveiktus bendruomenių darbus nuo jų susikūrimo pradžios. Jeigu Sudargo bendruomenė norėtų įvardinti visas savo veiklas, jų būtų visai netrumpas sąrašas. Ir pasiekta tai buvo daugelio bendruomenės žmonių pastangomis: Tačiau taip yra dažnoje bendruomenėje. Juk kam turėtų labiausiai rūpėti vietos gyvenimas, jeigu ne jos visuomenei? Ir tai didžiąja dalimi priklauso nuo jos susitelkimo. Tokių tikslų siekdami, vietovėse būrėsi aktyvistų sambūriai – bendruomenių centrai. Jie visuomeniniais pagrindais didele dalimi prisiėmė ir tebeprisiima atsakomybę už savo vietovių vystymąsi ir į tai vienaip ar kitaip įtraukia visos savo aplinkos žmones. Sudargo bendruomenėje krašto gyvybingumą palaiko mokykla, seniūnija, kultūros darbuotojai, katalikų ir evangelikų liuteronų religinės konfesijos, caritas, geranoriški ūkininkai, jaunimo ir senjorų aktyvas. Taip ir visose vietovėse - kiekvienoje pagal jų visuomenės poreikius sukuriama daugybė stebuklų. Žinoma, pasiekti rezultatai - pirmiausia jiems, vietiniams, tačiau jų pasiekimai taip pat yra ir integralūs su viso krašto pasiekimais. Taigi reziume: siprios bendruomenės - stipti Lietuva! To tikrai verta siekti.

Alberta Natalija Dragūnaitienė, Sudargo BC pirmininkė