Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

bendruomeniu metaiSusikaupimas prieš metų žygį

Šiais metais visos Lietuvos bendruomenės savo renginius, be abejo, pristatinės su teminiu savo bendrumo ženklu (logotipu). O ar įsigilinome, ką jis simbolizuoja? Ant žalio Žemės rutulio kraštelio savo šaknis įleidęs žalias ir gyvybingas tautos medis. Panoramoje - jis kaip bendrystės simbolis visiems visų Lietuvos regionų žmonėms. Tarp jų – ir mėlynas žmogeliukas, skirtas tiems, kurie išsibarstė po pasaulį, bet vistiek priklauso mūsų vietos bendruomenėms.
Metų įvardijimas bendruomeniečius ir pamalonina, ir įpareigoja: juk jų uždavinys mąstyti, ieškoti, atrasti ir kurti. Tai daryti savo pajėgomis, bet remiantis parama iš vietos biudžetinių lėšų, nacionalinių ir europinių fondų. Tai leidžia kiekviename krašte kurti tos vietovės veidą. Bet ne paradui kurti, o to krašto žmonėms, jų gyvenimo lygio kėlimui. Ir kurti tai turi savanorystės pagrindais patys kiekvienos vietovės gyventojai, susibūrę į bendrystę, sutelkę savo aktyvistus ir lyderius. Kito ir kitokio kelio nėra, todėl kiekviena kolektyvo skruzdėlytė turi kantriai nešti savo šapelius į didįjį skruzdėlyną, kuris vadinasi bemdruomene. Kuo tų naudingųjų šapelių bus daugiau sunešta ir skaitlingesnė jų įvairovė, tuo geriau tai vietovei. Bendrystės jungtyje nuošaly pasilikti neturėtų nei vienas: jeigu negali atrasti galimybių dalyvauti bendruose darbuose, tai visada gali džiuginti aplinkinius gražiai sutvarkyta savo sodyba ir parama, ir atjauta tam, kuriam tos paramos reikia. Gali stebinti savo darbštumu, sumanumu, žingeidumu, verslumu ir dar daug daug kuo. Ir taip elgdamasis, tu ugdysiesi pats ir būsi kitų ugdytojas, o tai reiška, gal pats to ir nejausdamas, prisidėsi prie savo krašto veido kūrimo.
Taigi žalia Lietuvos žemė - tarsi bendra mūsų visų sodyba, ir nuo mūsų siekių priklauso, ar joje kurti, gyventi, būsimas kartas auginti bus miela ir gera, o ilgesio skausmą išgirdus, sugrįžti net iš tolių toliausių.

 

Darbą dirbk šiandien, o duoną taupyk rytojui

02Metų pabaigoje, vos tik susumavus, kas atlikta praeitais metais sausis jau tuoj pat žeria naujų rūpesčių šūsnis – juk jau mėnesio pradžioje internetinėse svetainėse sumirga kvietimai dalyvauti projektų konkursuose. Pirmosios apie tai paskelbė Socialinės apsaugos ir darbo bei Žemės ūkio ministerijos. Konkursui galimų pateikti veiklų diapozonas labai platus: savo poreikių realizavimui vietos čia turėtų užtekti daugeliui pageidaujančių. Tuo labiau, kad SADM pakelbtas konkursas šiais metais leido pretenduoti į daug solidesnes sumas. Ir veiklų turinys gana platus: atkreipiamas dėmesys į bendruomenės narių solidarumo skatinimą, socialinių veiklų vykdymą ir socialiai pažeidžiamų bendruomenės narių problemas, labdaros akcijų ir savipagalbos organizavimą, renginių organizavimą siekiant gyventojus įtraukti į bendruomeninį gyvenimą ir stiprinti sutelktumą, sprendžiant bendruomenei svarbius klausimus, tame tarpe – ir užimtumo klausimus. Dar yra galimybė rūpintis aplinkotvarka ir vietovių viešųjų bei rekreacinių erdvių sutvarkymu, viešo naudojimo patalpų pritaikymu vietos poreikiams ir t.t.
Šiuose konkursuose aktyviai dalyvauja daugelis Šakių krašto bendruomenių. Projektai per SADM buvo teikiami iki sausio mėn. 29 d. Konkurso rezultatai turėtų paaiškėti iki vasario mėnesio pabaigos. Su konkursų rezultatais visada taip būna – vienus jie pradžiugina, kitus nuvilia. Tačiau bendra išvada tokia: rajonas, kad ir pagal atskiras vietoves, vistiek praturtės.

O sausis darbus toliau skaičiuoja

Sausio 14 d. savivaldybės vicemero kabinete įvyko pasitarimas, kuriame diskutavo Šalių savivaldybės nevyriausybinių organizacijų atstovai: Danutė Jurgutienė (savivaldybės vyriausioji specialistė, jaunimo reikalų koordinatorė), Grina Šnirpūnienė (BCA pirmininkė), mero padėjėjas Rimantas Valiukas, Regioninės plėtros tarnybos vedėjas Vitas Girdauskas bei specialistė Ingrida Maksvytienė. Pasitarimo metu aptarti bendruomeninių projektų kofinansavimo klausimai. Savivaldybės atstovai siūlė rasti partnerius, kurie galėtų prisidėti prie projektų bendrafinansavimo. Diskusijų metų buvo prieita prie bendros nuomonės, kad regioninės plėtros ir bendruomenių iniciatyvų programoje būtų galima įsteigti fondą, kuris dalinai galėtų prisidėti prie projektų bendrafinansavimo.
BCA iniciatyva dar sausio pradžioje buvo sutikslinti bendruomenių poreikiai ir pirmaeiliai naujo investicinio laikotarpio uždaviniai, pagal kuriuos bus teikiami artimiausi pagal eilę projektai, kurie yra numatyti teikti atskiroms ministerijoms. Sudarant jų poreikių suvestinę, buvo atsižvelgta į vietos gyventojų pageidavimus. Tačiau šiose diskusijose tarp jos dalyvių atsirado ir šiokia tokia takoskyra: ,,mietiečiai" nelabai norėjo suprasti kaimiečius, kodėl pastarieji nori savo kaimuose tvarkingų vaikų žaidimų ir sporto aikštelių, vidaus ir lauko treniruoklių, jaukių rekreacinių zonų, sutvarkytų patalpų. Žodžiu, bendruomeniečiai nori mielo ir jaukaus kaimo, kur pačiam gera, kur svečio sulaukti smagu. Ar dar negana, kad kaimo jaunimas nuolat kelia sparnus skrydžiams iš savo krašto, užuot patys dalyvavę jo kūrime? Gerai būtų, kad jų skrydžiai baigtųsi Lietuvos aplinkoj. Bet taip dažniausiai nėra - pakilus jau tolimi toliai vilioja (ir darbo vietos bei žmoniškesni atlyginimai). Todėl mūsų visų veiksmai turėtų būti ne supriešinimas, o racionalus jų subendrinimas per sutelktą rūpestį ir darbą palaikyti kiek tik galima perspektyvių vietovių gyvastį ir saugoti jas mūsų ateičiai. Visiems kartu rūpintis, kad žalia ir derlinga Lietuvos žemė ne tik fizinėmis, bet ir tautinėmis bei dvasinėmis dykromis netaptų.
Sausio 26 d. rajono Socialinės aramos skyriaus iniciatyva vyko diskusija dėl neįgaliųjų dienos užimtumo centro steigimo Kudirkos Naumiesčio – Griškabūdžio seniūnijų krašte. Diskusijoje dalyvavo Barzdų, Griškabūdžio ir Kudirkos Naumiesčio bendruomenių vadovai, seniūnai, socialinės paramos, švietimo skyrių vadovai. Diskusijų metu šalių sutarimu buvo pritarta centro steigimui ir pavesta atsakingiems asmenims išsiaiškinti juridinius šių veiksmų aspektus ir finansavimo klausimus.
Sausio 27 d. rajono savivaldybės posėdžių salėje vyko Jaunimo politikos įgyvendinimo Šakių rajono savivaldybėje kokybės vertinimo ataskaitos pristatymas visuomenei už 2012-2015 metus. Ataskaitą pristatė VŠĮ Efektyvaus valdymo sprendimų konsultantas Marius Ablačinskas. Ataskaitoje buvo pateikti vertintojų balai pagal 8 veiklos sritis ir atkreiptinas dėmesys, kuriose srityse veikloms dar yra erdvės. Ataskaitos pristatymą organizavo jaunimo reikalų koordinatorė D.Jurgutienė (plačiau galima pasiskaityti int .svetainėje www.sakiai.lt.). Renginyje dalyvavo rajono bendruomenių centrų atstovai.
01Sausio 28 d. Zanavykų krašto muziejuje vyko Suvalkijos (Sūduvos) Regioninės etninės kultūros globos tarybos posėdis. Posėdyje buvo išklausyta ir aptarta Regioninės terybos 2015 m. veiklos ataskaita (pranešėja tarybos pirmininkė Zanavykų krašto muziejaus direktorė Rima Vasaitienė), taip pat diskutuota dėl konferencijos-seminaro regiono Vietos bendruomenių nariams surengimo vystant glaudesnį muziejaus ir vietos bendruomenių bendradarbiavimą plačiau propaguojant etnokultūrą. Posėdyje dalyvavusios Šakių BCA pirmininkės G.Šnirpūnienės manymu, reikėtų tyrimais paremti ir subendrinti su muziejumi, kokiose veiklose muziejininkai mato galimą bendradarbiavimo nišą. Dažna rajono bendruomenė savo veiklų programas sieja su vietovės etnokultūriniu paveldu, o kai kurios iš jo semiasi ypač daug paspirties savo veikloms, laikydamos tai tiesiog tos vietovės privaloma paveldine savastimi ir gyvenimo tęsiniu. Dviejų institucijų bendradarbiavimas, siekiant panašių tikslų, visada būtų sveikintinas. Tikėtina, kad bendrų sąlyčio taškų tarp muziejaus ir BCA padaugėtų, ir tai būtų naudinga abiems pusėms. Tokiai minčiai pritarė ir posėdyje dalyvavęs mero padėjėjas Rimantas Valiukas.

Šakių BCA informacija

Joomla templates by a4joomla