Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

05,,Audere, agere, auferre" ( išdrįsti, siekti, nugalėti ), - tokią drąsią ir skatinančią sentenciją pasauliui kadaise paliko daug išminties grūdų pasėjusi italikų tauta – lotynai. Ši sentencija labai pritinka rašytiniam ar žodiniam pokalbiui apie kaimo ( ir ne tik ) bendruomenių veiklas. Juk nuo ko prieš gerą dešimtmetį Lietuvoje prasidėjo bendruomeninis judėjimas? Pirmiausiai – nuo drąsos bendruomenes įkurti. Įkurti ne formaliai žmones priviliojant į narių sąrašus, o įtikinant, kad tas sambūris savo veiklomis atneš matomos ir girdimos naudos kolektyvui, vietovei, regionui, kraštui. Ir tai yra jau sekantis etapas, kurio metu bendruomeniečiai ieško idėjų, kaupia jų bankus, analizuoja, apibendrina ir pasirinktas veiklas siekia įgyvendinti. O tada, priklausomai nuo sėkmės, kuri į pergalę kopia dažniausiai vingiuotomis vertikalėmis, nugalėjus atsiveria išsipildymo džiaugsmas. Kad tas kelias nelengvas, o kartais net bauginantis, parodo ir tai, jog daugelis Lietuvos, taip pat kaip ir mūsų rajono, bendruomenių į jį įstojo neseniai, kai tuo tarpu aktyvioji kolektyvų dalis jau paminėjo ar dar tebemini savo veiklų dešimtmečius.

01Į tokią šventę, tiesa, vieneriais metais uždelstą, Sudargo bendruomenė rinkosi lapkričio 28 dienos popietę. Kodėl uždelstą? Sudargo bendruomenės centras įkurtas 2003-03-03 d. Tačiau šiais metais sudargiečių laukė ypač maloni staigmena – dvejus metus užrukusio projekto ,,Sudargo bendruomenės centro patalpų plėtra ir pritaikymas veikloms", įgyvendinamo pagal EŽŪFKP ( Europos žemės ūkio fondas kaimo plėtrai ) LEADER iniciatyvos programą, baigiamasis etapas. Projekto tikslai pasiekti : Sudarge šį rudenį duris atvėrė gražiai atnaujinta patalpa – Bendruomenės seklyčia. Ši patalpa tokio gražaus zanavykiško pavadinimo tikrai nusipelno: ji estetiška, jauki, pasiruošusi žmones – savus bendruomeniečius ir svečius – suburti gražioms turiningoms veikloms, ką jau sėkmingai ir atlieka. Tuo labiau, kad Sudargo bendruomenės centras – tikrai veiklių ir iniciatyvių žmonių sambūris – iki šiol savo veiklas vykdė, neturėdamas jokių patalpų, o tik kartas nuo karto prisiglausdamas, tarkim, mokyklos klasėje, dviejų bažnyčių erdvėse, kai veiklos atitikdavo šių erdvių sakraliosios tarnystės paskirtį. Tokia abiejų konfesijų – evangelikų liuteronų ir katalikų – parama vietovės kultūriniam gyvenimui nuolat buvo jaučiama, ir ji daug prisidėjo prie šio krašto kultūrinio gyvybingumo palaikymo. Didžiausi renginiai Sudarge vykdavo ir, tikriausiai, tebevyks lauko erdvėse, nes Sudargo paveldėta gamtinė aplinka ir istorinė atmintis tiesiog siūlo tokias veiklų kryptis, ir sudargiečiai išmaniai jomis naudojasi, skleisdami garsą apie šį kraštą.
Ne be reikalo programinės Sudargo bendruomenės centro veiklų kryptys yra tokios:
1. Istorinio, etnokultūrinio vietovės paveldo prikėlimas, išsaugojimas per dabartį ir siunčiant žinią ateičiai;
2. Edukacinės veiklos, siekiant nuolatinės jų horizontų plėtros;
3. Socialinės veiklos.
Tokios veiklų kryptys pasirinktos jau pieš dešimtmetį, kai bendruomenei 2004 m. pradėjo vadovauti šių eilučių autorė ir tokias kryptis pasiūlė savo bendruomeniečiams. Jos buvo priimtos noriai, nes, manau, kiekvieno šio krašto gyventojo širdyje yra kertelė, kurioje saugoma taip brangi kiekvienam paveldinė praeities atmintis. Tą būtų nesunku patvirtinti turtingais šio krašto žmonių atsiminimais. Tačiau vykdant veiklas, stengiamasi išvengti nuobodžio ir monotonijos, todėl kiekviena minėta programinė dalis papildoma kuo nors nauju.
02Viešas knygnešystės atminimo žadinimas Sudargo krašte vyksta nuo 1984 m., kai Sudargo, Šakių rajono, Vilniaus, Kauno ir kitų Lietuvos vietovių šviesuolių sambūris Sudarge organizavo 12-ąją Šakių krašto Kalbos ir literatūros dieną teminiu pavadinimu ,,Zanavykija – knygnešių kraštas". Nuo tada knygnešystės atminties žadinimo judėjimas šiame krašte ne tik neslopsta, o vis labiau vystosi ir auga, nuosekliai žadindamas knygnešystės atminties prikėlimą. Į tai kaskart įtraukiami vis nauji visuomenės nariai ir ypač priaugančios kartos. Jų per sederevičiukų judėjimą , per nuolatinį atminimo renginių organizavimą, per leidybą ir žiniasklaidą, per įtaigios edukacinės priemonės – paminklo ,, Visiems lietuviško rašto ir žodžio sergėtojams ", 2004 m. minint Spaudos atgavimo šimtmetį, pastatymą ir per kitas priemones. Tais pačiais metais suburtas ir besitęsiantis iki dabar ,,Bėgimas knygnešių takais", jau prieš kurį laiką savo unikalumu peržengęs Lietuvos valstybės sienas. Tikime, kad bėgikai stajeriai, savo prakaitu aplaistę ir savomis kojomis prisilietę prie pašešupių, tikrosios knygnešių takų žemės tarp Kudirkos Naumiesčio ir Sudargo ( 38 km.) , visą savo gyvenimą neužmirš taurios bėgimo idėjos ir tikslo. Ir jie, žinoma, papildo visų Lietuvos šviesuolių , buvusių ir esamų, gretas, kurie kantriai neša į ateitį knygnešystės atminimo fakelą.
Sudargas – ta vietovė, kurią pati paveldo svarba įpareigoja nuolat juo rūpintis ir garsinti. Taip, kaip Kudirkos Naumiestyje kiekviena miesto pėda byloja, kad čia - Kudirkos žemė, taip ir Sudargas, savanoriškai prisiėmęs istorinių žinių sklaidos misiją, sąžiningai ją vykdo. Čia apie praeities istoriją kalba gatvių pavadinimai – Piliakalnių, Balnakalnio, Martyno Sederevičiaus, Knygnešių gatvė. Šioje sklaidoje ypač svarbi mokyklos pozicija: ji nepaliaujamai ir sąžiningai darbuojasi istorinės atminties žadinimo ir sklaidos darbų baruose. Tai lėmė, kad 2004 lietuviškos spaudos atgavimo šimtmečio minėjimo metais, Sudargo pagrindinei mokyklai buvo suteiktas Martyno Sederevičiaus vardas. Taigi Sudargo švietimo įstaiga į bendruomenę atėjo su gražiu savo edukacinių veiklų kraičiu ir mokanti savo šviesos turtais dalintis su visa Sudargo bendruomene.
03O pats pats svarbiausias visų veiklų variklis yra bendruomenės centro narių aktyvas. Į jį būrėsi ir buriasi žmonės, konkrečiomis savo veiklomis daugsyk įrodę, kad jiems svarbu dalyvauti gerosiose savo krašto permainose. Jau prasidėjus penkių Sudargo piliakalnių renovacijos projekto įgyvendinimui, Sudargo žmonės tuoj suskato atrasti būdą, kaip gyviau pažadinti istorinę šios vietovės atmintį, kad ji prabiltų ne tik besikečiančia išore bet ir gyvais veiksmais bei žodžiais, skatinančiais prisiliesti prie kitos lotyniškos išminties – veni, vidi vici – atėjau, pamačiau, nugalėjau. Tokiu būdu iš bendruomenės centro narių idėjų 2007 m. kilo piliakalnių gyvybės palaikymo renginys – šventė ,,Sudargo piliakalnių atsidūsėjimai". Jos gyvybingumas iš karto pasirodė didelis ir patrauklus, ir štai ji jau pamažu artėja į savo gyvavimo dešimtmetį, kai Sudargas 2017 m. minės tragišką savo tvirtovės sunaikinimo sukaktį – 700-ąsias metines ( 1317-06-24 ). Per tą laiką jau daug tūkstančių žmonių iš Lietuvos ir iš užsienio aplankė Sudargą; čia pamatė, išgirdo, sužinojo apie narsios ir karingos lietuvių tautos praeitį, apie tvirtovę, daug prisidėjusią prie mūsų valstybės sukūrimo. Taigi Sudargo bendruomenė ir saugoja, ir žadina savo etninį – istorinį paveldą, ir siunčia žinią ateičiai visais įmanomais edukacinių veiklų būdais: kviesdama aplankyti vietovę, žinias skleisdama žodžiu ir per įvairią leidybą, taip pat per skaitmenines laikmenas. Be to Sudargo jaunimo savastis – kiekvieną pavasarį ,,Draugystės" turistinė stovykla, išaugusi iš rajoninės iki regioninės ir taip pat aktyviai dalyvaujanti žinių apie Sudargą sklaidoje.
Bet bendruomenės veiklų kryptyse paminėtos ir socialinės veiklos. Jos taip pat yra labai svarbios. Tuo labiau, kad visos veiklos yra tarpusavyje persipynusios ir viena kitą palaikančios bei stimuliuojančios. Veikloms neužtenka vien gerų norų – joms reikia ir lėšų. Taigi išeitis – projektai. Per dešimtmetį jų būta daug, ir jie padėjo nemažai darbų nuveikti. Be jau minėtų veiklų, skirtų daugiau edukacijai, mums svarbu, kad žmonės, susirinkę į miestelio aikštelę, rastų kur atsisėsti, kad vaikai turėtų savo žaidimų erdvę su tam pritaikytais įrenginiais, o laisvalaikio organizatoriai - pagalbines priemones renginių pravedimui. Svarbiausias socialinis projektas – jau minėtoji Bendruomenės seklyčia. Ilgai vargę, jos naudą iš karto pajutome, nes nepaprastai traukia į ją ateiti, pamatyti, pabuvoti ir pabendrauti. Jos atsiradimas sudarė prielaidas, kad galėjome dalyvauti Šakių verslo informacijos centro projekte ,,Bendruomeninio verslumo skatinimas ir turistų pritraukimas tradicinių amatų pagalba" ir kad šitas dalyvavimas atnešė Sudargo bendruomenės centrui tikrai apčiuopiamą naudą: Tautinio paveldo produkto – figūrinių meduolių (grybukų) gamintojo sertifikatą. Šis produktas Sudarge turi šimtametę gamybos praeitį ir jau trisdešimt metų gyvuojantį šaunų ,,Sudargo baravyko" klubą. Dabar, kai Sudargas plačiai atvėrė savo lobius turistų akims, jam reikia ir su tuo susijusio verslo. Baravykai bus kaip tik. Be to šis projektas paskatino ir Žilaičių - garsios bitininkų šeimos – paslaugų teikimo plėtrą. Čia jau liejamos Sudargo gamtą ir istoriją liudijančios žvakės iš natūralaus bičių vaško, galimi ir edukaciniai pašnekesiai apie bitininkystę.
04Darbų daug ir įvairių. Čia pavardinti tik kai kurie, labiausiai atspindi bendruomenės veiklų kryptis. Nekalbėta apie tai, kad čia statomi paminklai, patvirtinantys Sudargo istoriškumą, kad neužmirštami vietovei nusipelnę žmonės, kad keliaujant ieškoma žinojimo ir akiračių plėtros, kad per bendras veiklas užmezgami ryšiai su kitomis bendruomenėmis ir dar daugelis veiklų , veiklelių.
Už viso to - žmonės. Pirmiausiai – bendruomenės centro nariai. Jų – virš aštuoniasdešimt. Ir visi – svarbiausi, reikšmingiausi. Ir tie, kurie visais atvejais yra pasiryžę ką nors materialaus nuveikti, ir tie, kurie praturtina puikiomis idėjomis, ir tie, kurie lyg ir tyliai gyvena BC junginyje, bet yra nuoširdūs visų aptartų ir bendruomenės taryboje patvirtintų iniciatyvų ėmėjai. Bet Bendruomenės centras nėra kokia nors uždara kasta - jis bendrauja su visais vietovės ir su iš jos išvykusiais žmonėmis. Dideli bendrystės lobiai plyti tarp žmonių už bendruomenės ribų - tarp valdžios, mokslo, kultūros ir kitų visuomenės veikėjų. Sudargo bendruomenės centro taryba yra dėkinga visiems visiems savo krašto žmonėms ir visiems vienaip ar kitaip prisidėjusiems, kad šiame krašte niekada neužgestų praeities atminimą ir dabarties būtį sauganti gabija, ir kad tos gabijos šviesa ir šiluma sklaidytųsi ir po ateities horizontus.
Užbaigti šį glaustą bendruomeninės veiklos aptarimą norisi mintimi, atkeliavusia iš XIX m.e. amžiaus: ,,Pasaulis – tai jūra. Jei nori ja plaukti, pastatyk laivą iš gerų darbų !" ( Rudaki). Ar ne taip gyvena visos sėkmingas veiklas vystančios bendruomenės?

 

Alberta Natalija Dragūnaitienė, Sudargo bendruomenės centro pirmininkė

Joomla templates by a4joomla