Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

03Balandžio 11-oji kaimo judėjime išliks kaip ypač įsimintina data. Tą dieną į steigiamąjį Lietuvos kaimo parlamento I-ąją sesiją, inicijuotą Kaimo bendruomenių sąjungos ( vadovė Guoda Burokienė ), Vietos veiklos grupių tinklas (vadovė Klaudija Stepanova) ir Aleksandro Stulginskio universiteto mokslininkų, rinkosi Lietuvos kaimo visuomeninių organizacijų, verslo ir savivaldos atstovai, apie 150 narių, deleguotų iš 43 šalies rajonų. Suvažiavimo darbe dalyvavo mokslo, vyriausybės, politikos veikėjai, taip pat vizualiai buvo perduotas Lietuvos Respublikos prezidentės Dalios Grybauskaitės sveikinimas suvažiavimui ir nuoširdūs vaisingo darbo palinkėjimai.
Kaimo parlamento įsteigimo tikslas – mąstyti, spręsti, apibendrinti ir garsiai kalbėti bei visuose lygiuose kelti ir analizuoti kaimą užgriūvančias problemas. Tokiais veiksmais siekti, kad kaimas neliktų tiek vietos valdžios, tiek ES institucijų dėmesio paraštėse, kai gyvenimo kaita vyksta ypač sparčiai, į tą vyksmą įtraukdama kiekvieną visuomenės individą.

Suvažiavimo metu buvo išklausyta keletas pranešimų ir pasisakymų, ir baigiamajame etape priimta suvažiavimo rezoliucija, skirta Lietuvos respublikos Prezidentei, Lietuvos respublikos Seimo Kaimo reikalų komitetui, Lietuvos Respublikos Vyriausybei, Lietuvos Respublikos Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai, Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijai, 01Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijai, Europos Komisijai, Europos Parlamentui.
Pranešėja Lietuvos agrarinės ekonomikos instituto direktorė dr. Rasa Melnikienė savo pranešime ,,Lietuvos kaimas. Koks jis?" kėlė svarbiausią mintį, kad Lietuvos politikai siūlo žiūrėti į kaimą kaip į atskirus tam tikrus regionus: miesto regionas, pusiau kaimo regionas, kaimo regionas. Kaime mažėja verslumas, nyksta įmonės, mažėja gyventojų skaičius. O gyventojų ir įmonių skaičiai tarpusavyje labai glaudžiai susiję. Europos Sąjungoje didžiausia migracija yra Lietuvoje. Aišku, kad prie šio reiškinio mažinimo teigiamai prisidėtų verslo skatinimas. Tačiau parama verslo kūrimui turi būti labai pamatuota. Reikia kurti veiklas, kurios duotų pridėtinę vertę. Ne paslaptis, kad modernizacija didina bedarbystę. Migracija iš kaimo taip pat spartesnė negu mieste.
Pranešėja Lina Gumbrevičienė, ,,LEADER"ir žemdirbių metodikos centro direktorė, apžvelgė 2007-2013 metų laikotarpį ir pateikė kai kuriuos statistinius duomenis. Paraiškų per tą laikotarpį buvo pateikta 3518 , patvirtinta joms 344,6 mln. litų parama. Daugiausiai šios sumos lėšų, net 99 % , teko kaimo vietovių projektams: iš jų 66 % infrastruktūriniams, 24 % ,,mikštiesiems" ir tik 7 % verslo projektams. Dabar kaimo laukia naujas investicinis 2014-2020 m. laikotarpis. Reikia tik protingai jame dalyvauti .
Aleksandro Stulginskio universiteto profesorė dr. Vladzė Vitunskienė kalbėjo, kad ,,Iššūkiai Lietuvos kaimo vystymuisi eina darnumo link". Pagrindinis klausimas, kodėl būtina siekti to darnaus vystymosi? Mat darnus vystymasis tai yra toks vystymasis, kuris patenkina dabartinio laikmečio poreikius, nesukeldamas pavojaus būsimoms kartoms patenkinti savuosius. O darnaus vystymosi iššūkiai būtų tokie: ekonominis vystymasis, socialinė atsakomybė, aplinkos apsauga. Dabartiniu metu svarbiausia – stabdyti gyventojų mažėjimą, naikinti skurdą ir mažinti ekonominę atskirtį. Mokslininkė pateikė Jungtinių Tautų duomenisapie Lietuvos kaimo populiacijos prognozes, kad per artimiausius 40 metų Lietuvos kaimo vietovėse gyventojų skaičius sumažės nuo 1,09 mln iki 657 000 žmonių. Šiuo metu gyventojų skaičius nemažėja tik Kauno ir Klaipėdos rajonuose.
02Seimo narys Donatas Jankauskas mano, kad yra labai svarbu, kas formuoja Lietuvos kaimo įvaizdį? Ar tik ,,24 valandos"? ( Į šią laidą panašių yra ir daugiau ! ) Tokią nuomonę gyvai palaikė suvažiavimo auditorija, nes jos delegatai puikiai žino, kiek daug gražių žmonių ir puikių jų darbų galima atrasti ir pamatyti mūsų kaimuose. Tik kažkodėl nemaža dalis Lietuvos žiniasklaidos, ypač vizualiosios, eidama pro tikrąsias kaimo gyvenimo vertybes, atrodo, praranda regėjimą ir klausą, o intrigos, pagrįstos iki kartėlio įgisusiu negatyvu, ieško tik tamsiuose užkaboriuose. Laimė dar, kad gražaus dėmesio vertiems gyvenimo įvykiams nušviesti skiria gėriui imlesne išlikusi rajoninė ar regioninė spauda. Vienas iš Kaimo parlamento veiklos tikslų ir uždavinių bus - formuoti pozityvų ir tikrovę atitinkantį Lietuvos kaimo veidą. Veidą, patrauklų čia dirbti , gyventi ir kurti savo ateitį. Kaimas tikrai to vertas.
Gražus Rezoliucijos svarstymo akordas buvo Lietuvos agronomo verslininko, ūkininko, daugelio renginių: gamtosaugos, aplinkotvarkos, jaunimo veiklų, švietimo – mecenato Ramūno Karbausko pasisakymas. Graži jo mintis: kaimas yra kultūros sostinė. Jis siūlė aplankyti Naisius ir pasigrožėti, kaip vyksta šventės be alkoholinių gėrimų.
Ir dar! Suvažiavimo delegatus darbingai nuteikė puikiai apgalvotas, suplanuotas ir darniai sustyguotas renginio scenarijus. Prnešimai trumpi, gilūs, dalykiški. Temų diapozonas platus. Nuobodžiavimui neliko nė minutės, taip viskas reikalinga ir įdomu buvo. Daug informacijos buvo pateikta apie kaimo parlamentus, jau senokai veikiančius kitose ES valstybėse. Yra iš ko mokytis.
Lietuvos Kaimo parlamentas savo sesijas turėtų organizuoti kas vieneri metai.
Svarbiausias steigiamojo Lietuvos Kaimo parlamento dokumentas – Rezoliucija. Ji pasieks visus anksčiau minėtus adresatus su žinia, ką Parlamentas konstatuoja ir siūlo. Siūlymai išsamiai ir kartu apibendrintai išdėstyti septyniuose dokumento skyriuose ir yra skirti visoms viešosios politikos sritims: kultūrai, jaunimui, sportui, socialinei globai, sveikatos apsaugai, švietimui, užimtumui ir kt.
Bendruomenių lygmeniu - svarbiausia įgyti naujų kompetencijų, pasitinkant naujus gyvenimo kaitos iššūkius: socialinių paslaugų kaime didėjimą, gyventojų aktyvinimą patiems veržliai spręsti savo problemas, atsakingai elgtis su savo ir savo šeimos gyvenimu.

 

BCA informacija

Joomla templates by a4joomla