Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

01Ateinam į pasaulį ir, vos pradėję jį suvokti, renkamės savąjį gyvenimo kelią. Pasirinkimo laisvė būna duota kiekvienam, bet ji daugiausia priklauso nuo tavyje bręstančios vidinės nuostatos, kokį gyvenimo kelią rinksiesi. Pats patogiausias būtų eiti tiesiai, aplenkiant kalvas ar kalnus, į kuriuos reikėtų pavojingai kopti, nesidairyti į šalis, kur gal prarajos tyko. Tai gal būtų gyvenimas be staigių sukrėtimų, be didelių pavojų. Be šio gali būti ir kitas gyvenimo kelias, pasukęs į nuokalnes. Tai apgailėtinas nelaimingųjų pasirinkimas. Tačiau yra dar trečias kelias. Jį pasirinkęs individas stengiasi sutelkti visas fizines ir dvasines jėgas ir kopti aukštyn į šviesos ir gėrio paieškas. Tai pats sunkiausias kelias. Ir pats prasmingiausias. Žinoma, eidamas, kopdamas juo, tarkim, gal jausiesi kaip drąsus alpinistas, į savo pergalių sąrašą įtraukdamas vis naujus pasiekimus, tačiau tavęs niekada neapleis troškimas kurti ir daryti kažką dar, nuo ko švytėtų tavo pasirinktojo kelio aplinkuma. Ir sieksi, kad tos šviesos šiluma galėtum dalytis su visais, tave supančiais. Nes kitaip - tavo pasirinkimas net prasmės neturėtų. Tačiau šis trečiasis kelias gali būti paženklintas ne tik pasiekimų džiaugsmais, bet ir žmonių nesupratimo sukeltais kartėliais, todėl jį pasirinkdamas tu daugsyk rizikuoji savo ramybe. Bet mūsų kultūros ąžuolas Justinas Marcinkevičius yra ištaręs tokius žodžius: ,,Jeigu tikrai esi įsitikinęs, kad darai gerą darbą, nebodamas nieko daryk jį iki galo". Gyvenimas nuolat patvirtina, kad tikri grūdai visada duoda tikrą derlių. Nesvarbu, kad jo kartais tenka ilgokai laukti net matant, kaip tavo puoselėjamą pasėlį kartais nesupratimo audros lamdo. Juk mes gyvename tarp nuolatinių dviejų antipodų: tarp gilių išmėginimų – šie mus grūdina, ir tarp iškilių pasiekimų – šie mus džiugina. Ir kiekvienam linkėtina, kad išmėginimai asmenybės nesugniuždytų, kad pasiekimai neapsvaigintų, o tik skatintų. Tik toks kūrėjo kelias Šviesos link. Geras, prasmingas kelias. Tokį kelią pasirinko Sintautų krašto šviesulys Raimondas Daniliauskas. Pagal specialybę – mokslinis agronomas, pagal pašaukimą – kantrus tyrinėtojas, atkaklus kraštotyrininkas. O kraštotyra yra mūsų valstybės pamatų akmenys, ant kurių statomos dabarties sienos, ir jų tvirtumas, patikimumas didžiąja dalimi priklausys nuo pamatų bei nuo šio laikmečio kūrėjų rankų, prie kurių vaisingai prigludo ir R. Daniliausko indėlis. Ir šis indėlis į Sintautų krašto etninio paveldo išsaugojimą ir jo šiandieninį sudvasinimą tikrai yra didelis. Tikriausiai, net jis pats sunkiai beatsektų, kokia plati yra jo ieškojimų geografija. Lengviau būtų atsekti, į kokius leidinius apie Sintautus ir ne tik sugulė jo rašytas žodis - kruopščių tyrinėjimų rezultatas - ir kokius vaisius jis duoda.
Sintautai – XIX a. švietėjo kunigo Antano Tatarės, Lietuvos Nepriklausomybės akto signatarų Saliamono Banaičio ir Jono Vailokaičio, poetų Edmundo Steponaičio ir Prano Vaičaičio, profesoriaus lietuvių kalbos stiliaus normintojo Juozo Pikčilingio, šviesuolės pedagogės Marijos Puodžiukaitienės kraštas. Šie paminėti vardai yra tarsi Sintautų kultūrinio švytėjimo simbolis, o prie jų dar reikėtų prijungti daugelį kitų, kurių Sintautų kraštas tikrai nestokoja. Tačiau šios trumpos apžvalgos tikslas – parodyti tuos, kurie kukliai darydami jiems tiesiog gyvenimo patikėtą darbą, taip pat ryškiai sušvito Sintautų padangėje. O jų, kaip nė vienoj kitoj Šakių kaimiškosios žemės vietovėj, Sintautuose, – net trys.
Šakių rajono laikraštis ,,Valsčius" ( redaktorė Giedrimė Didžiapetrienė ) nuo 1993 m. kasmet už kokią nors išskirtinę metų veiklą ,,Valsčiaus" Metų žmogumi įvardija kurią nors asmenybę. Žinoma, vien metų veiklos čia neužtenka. Kurio nors žmogaus nominavimą už jo nuopelnus reikėtų laikyti viena iš pagrindinių jo gyvenimo veiklų.
Pirmoji ,,Valsčiaus" nominuotoji asmenybė – ilgametis Sintautų kunigas, garbusis prelatas Antanas Maskeliūnas. Po dešimties metų – antroji sintautiškė, Metų žmogaus nominantė bibliotekininkė Regina Ūsienė. Jų per jubiliejinį šiais metais dvidešimtmetį rajone jau yra dvidešimt vienas. Mat vieneriais metais tolygaus įvertinimo nusipelnė ne vienas asmuo, o sutuoktinių pora. Šiais metais, vėl praėjus dešimtmečiui, Metų žmogumi Sintautuose gruodžio 17 d. buvo nominuotas Raimondas Daniliauskas. Simboliška, kad nominacijos ceremonija vyko pagal ES paramos projektą naujai atgimusioje Sintautų mokykloje, kurioje dar gyvena ir kadaise čia besimokiusio Prano Vaičaičio dvasia.
Garbė Sintautų žemei, kad čia Metų žmogaus nominantų spiečius telkiasi, ir visi jie savo indėliu ženkliai prisideda prie ryškų praeities kultūrinį paveldą turinčios ir dabar nemažiau sparčiai jį turtinančios vietovės įgarsinimo. O kalbėti apie Raimondo darbus būtų galima daug, kaip ir atrasti juose daug naudos, kitur neaptartos, nepasakytos ir todėl ypač vertingos, tinkančios ir šiems laikams bei juos pamokančios. Iš ekspresyvaus Raimondo pasisakymo šventėje aiškiai buvo galima justi: šitas jauna energija pulsuojantis žmogus tikrai dar negalės sustoti, kai jis mato, kiek įdomių darbų laukia ateityje.
Labai gražiai R.Daniliausko tyrinėjimus ir jo atradimus įvertino šventėje dalyvavui mokslininkė istorikė Vida Girininkienė, sakydama, kad ,, Raimondą aš laikau istoriku profesionalu, pro kurio akis nepraslysta nė vienas iš pirmo žvilgsnio nereikšmingas faktas, detalė, ,,nepatogus dokumentas". Piešinys, žemėlapis, antspaudas, koks nors raštelis, jo įtrauktas į bendrą pasakojimą, tampa vertingu atradimu."
Didelė žmogaus laimė gimti su Dievo dovana - įžvalgumo žyme, didelis pasiekimas ją ištobulinti iki tokio lygio, kad ji būtų ne tik tavo nuosavybė, o taptų turtu, nešančiu šviesą visiems, jos ieškantiems. Toks yra Raimondas Daniliauskas – šviesus šviesaus Sintautų krašto Žmogus. Tokio švytėjimo jam linkėjo gausūs to vakaro iškilmingos ceremonijos dalviai - sintautiškiai ir svečiai.

Alberta N. Dragūnaitienė

Joomla templates by a4joomla